MEAN WELL USA Inc. RPS-400-36-SF
RPS-400-36-SF
Part No.:
RPS-400-36-SF
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRPS-400-36-SF.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 252W
Packaging:
Box
Series:
RPS-400 (400W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage-Output1:
36V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Voltage-Output5:
Voltage-Output6:
Current-Output1:
7 A
Current-Output2:
Current-Output3:
Current-Output4:
Current-Output5:
Current-Output6:
Power(Watts):
252W (403W Forced Air)
Applications:
Medical
Voltage-Isolation:
4 kV
Efficiency:
94%
OperatingTemperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)