TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT314006
RT314006
Part No.:
RT314006
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRT314006.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V
Packaging:
Tube
Series:
RT1, SCHRACK
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
6VDC
ContactForm:
SPDT (1 Form C)
ContactRating(Current):
16 A
SwitchingVoltage:
400VAC - Max
CoilCurrent:
66.7 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
Sealed - Flux Protection
CoilInsulation:
Class F
MustOperateVoltage:
4.2 VDC
MustReleaseVoltage:
0.6 VDC
OperateTime:
8 ms
ReleaseTime:
6 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C