TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT334012
RT334012
Part No.:
RT334012
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRT334012.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Packaging:
Tube
Series:
RT1, SCHRACK
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
12VDC
ContactForm:
SPST-NO (1 Form A)
ContactRating(Current):
16 A
SwitchingVoltage:
400VAC - Max
CoilCurrent:
33.3 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
Sealed - Flux Protection
CoilInsulation:
Class F
MustOperateVoltage:
8.4 VDC
MustReleaseVoltage:
1.2 VDC
OperateTime:
8 ms
ReleaseTime:
6 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C