TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RZ01-1C4-D024
RZ01-1C4-D024
Part No.:
RZ01-1C4-D024
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRZ01-1C4-D024.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 24V
Packaging:
Tube
Series:
RZ, SCHRACK
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
24VDC
ContactForm:
SPDT (1 Form C)
ContactRating(Current):
12 A
SwitchingVoltage:
400VAC - Max
CoilCurrent:
16.7 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
CoilInsulation:
Class F
MustOperateVoltage:
16.8 VDC
MustReleaseVoltage:
2.4 VDC
OperateTime:
8 ms
ReleaseTime:
6 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C