SBR5E60P5-7D.pdf
SBR5E60P5-7D.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR5E60P5-7D.
| Image |  |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - | - | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 220 µA @ 60 V | 220 µA @ 60 V | 220 µA @ 60 V | 220 µA @ 60 V | 220 µA @ 60 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | 5A | 5A | 5A | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520 mV @ 5 A | 520 mV @ 5 A | 520 mV @ 5 A | 520 mV @ 5 A | 520 mV @ 5 A |