SBRT15U50SP5-7D.pdf
SBRT15U50SP5-7D.pdf
| Image |  |
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier | Super Barrier |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - | - | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 50 V | 500 µA @ 50 V | 500 µA @ 50 V | 500 µA @ 50 V | 500 µA @ 50 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | 15A | 15A | 15A | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470 mV @ 15 A | 470 mV @ 15 A | 470 mV @ 15 A | 470 mV @ 15 A | 470 mV @ 15 A |