SDT12A120P5-13D.pdf
SDT12A120P5-13D.pdf
| Image |  |
| Series | |||||
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky | Schottky |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - | - | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 120 V | 500 µA @ 120 V | 500 µA @ 120 V | 500 µA @ 120 V | 500 µA @ 120 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V | 120 V | 120 V | 120 V | 120 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | 12A | 12A | 12A | 12A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800 mV @ 12 A | 800 mV @ 12 A | 800 mV @ 12 A | 800 mV @ 12 A | 800 mV @ 12 A |