Bourns Inc. SMBJ18CA-QH
SMBJ18CA-QH
Part No.:
SMBJ18CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdSMBJ18CA-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
18V
Voltage-Breakdown(Min):
20V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
29.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
20.6A
Power-PeakPulse:
600W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive, Telecom
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)