Bourns Inc. SMCJ20A-QH
SMCJ20A-QH
Part No.:
SMCJ20A-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdSMCJ20A-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, SMCJ-Q
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
20V
Voltage-Breakdown(Min):
22.2V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
32.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
46.3A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)