Micro Commercial Co SMCJ250CA-TP
SMCJ250CA-TP
Part No.:
SMCJ250CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdSMCJ250CA-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AB
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
250V
Voltage-Breakdown(Min):
279V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
405V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
3.7A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)