Bourns Inc. SMLJ51CA-QH
SMLJ51CA-QH
Part No.:
SMLJ51CA-QH
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdSMLJ51CA-QH.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC
  • Related Categories
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, SMLJ-Q
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
51V
Voltage-Breakdown(Min):
56.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
82.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
36.4A
Power-PeakPulse:
3000W (3kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)