SN74BCT640DWRG4.pdf
SN74BCT640DWRG4.pdf
| Image |  |
| Package/Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Series | 74BCT | 74BCT | 74BCT | 74BCT | 74BCT |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| NumberofElements | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| NumberofBitsperElement | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| InputType | - | - | - | - | - |
| OutputType | 3-State | 3-State | 3-State | 3-State | 3-State |
| Current-OutputHighLow | 3mA, 24mA; 15mA, 64mA | 3mA, 24mA; 15mA, 64mA | 3mA, 24mA; 15mA, 64mA | 3mA, 24mA; 15mA, 64mA | 3mA, 24mA; 15mA, 64mA |
| Voltage-Supply | 4.5V ~ 5.5V | 4.5V ~ 5.5V | 4.5V ~ 5.5V | 4.5V ~ 5.5V | 4.5V ~ 5.5V |