Infineon Technologies T930N34TOFVTXPSA1
T930N34TOFVTXPSA1
Part No.:
T930N34TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdT930N34TOFVTXPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 3600V 2200A DO200AC
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Obsolete
Structure:
Single
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR
Voltage-OffState:
3.6 kV
Current-OnState(It(AV))(Max):
930 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
2200 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
2.2 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
250 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
19500A @ 50Hz
Current-Hold(Ih)(Max):
500 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C