TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9GS1L14-15
T9GS1L14-15
Part No.:
T9GS1L14-15
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdT9GS1L14-15.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 15V
Packaging:
Bulk
Series:
T9G
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
15VDC
ContactForm:
SPST-NO (1 Form A)
ContactRating(Current):
30 A
SwitchingVoltage:
480VAC - Max
CoilCurrent:
60 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
Sealed - Fully
CoilInsulation:
Class F
MustOperateVoltage:
11.25 VDC
MustReleaseVoltage:
1.5 VDC
OperateTime:
15 ms
ReleaseTime:
22 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C