Powerex Inc. TA20081803DH
TA20081803DH
Part No.:
TA20081803DH
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
Thyristors - SCRs - Modules
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTA20081803DH.pdf
Description:
SCR PHASE CTRL 800V 1800A
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Structure:
Single
NumberofSCRsDiodes:
1 SCR
Voltage-OffState:
800 V
Current-OnState(It(AV))(Max):
1800 A
Current-OnState(It(RMS))(Max):
2820 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
4.5 V
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
200 mA
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
36500A, 40000A
Current-Hold(Ih)(Max):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)