Cornell Dubilier Electronics (CDE) TAS185K075P1C
TAS185K075P1C
Part No.:
TAS185K075P1C
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTAS185K075P1C.pdf
Description:
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Series:
TAS
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
75 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.185 Dia x 0.474 L (4.70mm x 12.04mm)