Cornell Dubilier Electronics (CDE) TDC105K050NSE
TDC105K050NSE
Part No.:
TDC105K050NSE
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTDC105K050NSE.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 50V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
TDC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.175 Dia (4.45mm)
Height-Seated(Max):
0.350 (8.89mm)
LeadSpacing:
0.125 (3.18mm)