Cornell Dubilier Electronics (CDE) TDC156K035WSG-F
TDC156K035WSG-F
Part No.:
TDC156K035WSG-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTDC156K035WSG-F.pdf
Description:
CAP TANT 15UF 10% 35V RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
TDC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.350 Dia (8.89mm)
Height-Seated(Max):
0.650 (16.51mm)
LeadSpacing:
0.250 (6.35mm)