Taiwan Semiconductor Corporation TSM2NB65CP ROG
TSM2NB65CP ROG
Part No.:
TSM2NB65CP ROG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-252, (D-Pak)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTSM2NB65CP ROG.pdf
Description:
MOSFET N-CHANNEL 650V 2A TO252
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
2A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
5Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
13 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
390 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
65W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)