Vishay General Semiconductor - Diodes Division UF1006-M3/73
UF1006-M3/73
Part No.:
UF1006-M3/73
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdUF1006-M3/73.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
10pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 800 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 1 A