Vishay General Semiconductor - Diodes Division V10D60C-M3/I
V10D60C-M3/I
Part No.:
V10D60C-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdV10D60C-M3/I.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 5A SMPD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
eSMP®, TMBS®
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
5A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
700 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
700 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C