Vishay General Semiconductor - Diodes Division V20DM60CHM3/I
V20DM60CHM3/I
Part No.:
V20DM60CHM3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdV20DM60CHM3/I.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AC
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101, eSMP®, TMBS®
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
10A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
660 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
600 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 175°C