Vishay General Semiconductor - Diodes Division V30120C-M3/4W
V30120C-M3/4W
Part No.:
V30120C-M3/4W
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdV30120C-M3/4W.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30A 120V TO-220AB
Packaging:
Tube
Series:
TMBS®
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
120 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
15A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
970 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
800 µA @ 120 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C