Vishay General Semiconductor - Diodes Division V8KM60DUHM3/I
V8KM60DUHM3/I
Part No.:
V8KM60DUHM3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdV8KM60DUHM3/I.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 8A FLATPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
2 Independent
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
60 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
8A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
640 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
300 µA @ 60 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 175°C