Vishay General Semiconductor - Diodes Division VCAN24A2-HT5-G3-08
VCAN24A2-HT5-G3-08
Part No.:
VCAN24A2-HT5-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS - Diodes
Package:
3-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdVCAN24A2-HT5-G3-08.pdf
Description:
ESD SUPPRESSORS / TVS DIODES BIS
  • Related Categories
Package/Case:
3-XDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
2
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
24V (Max)
Voltage-Breakdown(Min):
26.5V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
35V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
2.5A (8/20µs)
Power-PeakPulse:
100W
PowerLineProtection:
No
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
7.8pF @ 1MHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)