Vishay General Semiconductor - Diodes Division VI40120C-E3/4W
VI40120C-E3/4W
Part No.:
VI40120C-E3/4W
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdVI40120C-E3/4W.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO262
Packaging:
Tube
Series:
TMBS®
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
120 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
20A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
880 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
500 µA @ 120 V
OperatingTemperature-Junction:
-40°C ~ 150°C