Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-203CNQ100PBF
VS-203CNQ100PBF
Part No.:
VS-203CNQ100PBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-244AB
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdVS-203CNQ100PBF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 100A TO244
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
100 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
100A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
860 mV @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
3 mA @ 100 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 175°C