Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-409CNQ150PBF
VS-409CNQ150PBF
Part No.:
VS-409CNQ150PBF
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-244AB
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdVS-409CNQ150PBF.pdf
Description:
DIODE MODULE 150V 400A TO244
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Schottky
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
150 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
400A
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
1.46 V @ 400 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
Current-ReverseLeakage@Vr:
6 mA @ 150 V