Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-GT100TP60N
VS-GT100TP60N
Part No.:
VS-GT100TP60N
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdVS-GT100TP60N.pdf
Description:
IGBT MOD 600V 160A INT-A-PAK
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
160 A
Power-Max:
417 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.1V @ 15V, 100A
Current-CollectorCutoff(Max):
5 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
7.71 nF @ 30 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
175°C (TJ)