Vishay General Semiconductor - Diodes Division VS-HFA16TA60CS-M3
VS-HFA16TA60CS-M3
Part No.:
VS-HFA16TA60CS-M3
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdVS-HFA16TA60CS-M3.pdf
Description:
DIODE ARRAY GP 600V 8A D2PAK
Packaging:
Tube
Series:
HEXFRED®
ProductStatus:
Active
DiodeConfiguration:
1 Pair Common Cathode
DiodeType:
Standard
Voltage-DCReverse(Vr)(Max):
600 V
Current-AverageRectified(Io)(perDiode):
8A (DC)
Voltage-Forward(Vf)(Max)@If:
2.1 V @ 16 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
ReverseRecoveryTime(trr):
55 ns
Current-ReverseLeakage@Vr:
5 µA @ 600 V
OperatingTemperature-Junction:
-55°C ~ 150°C