EPCOS - TDK Electronics B25655P4108K031
B25655P4108K031
Part No.:
B25655P4108K031
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdB25655P4108K031.pdf
Description:
CAP FILM 1000UF 10% 450VDC R BOX
  • Related Categories
Package/Case:
Rectangular Box
Packaging:
Bulk
Series:
B25655
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
450V
DielectricMaterial:
Polyurethane (PU), Metalized - Stacked
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
9.331 L x 2.835 W (237.00mm x 72.00mm)
Height-Seated(Max):
1.969 (50.00mm)
Termination:
Quick Connect, Disconnect
LeadSpacing:
Applications:
Automotive
Ratings:
AEC-Q200
Category:
Film Capacitors
Datasheet:
1. How to order B25655P4108K031 on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the B25655P4108K031 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of B25655P4108K031?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image B25655P4607J011 B25655P4707K031 B25655P4108K031
Part Number B25655P4607J011 B25655P4707K031 B25655P4108K031
Manufacturer EPCOS - TDK Electronics EPCOS - TDK Electronics EPCOS - TDK Electronics
Package/Case Rectangular Box Rectangular Box Rectangular Box
Packaging Bulk Bulk Bulk
Series B25655 B25655 B25655
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 1000 µF 1000 µF 1000 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
VoltageRating-AC - - -
VoltageRating-DC 450V 450V 450V
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 9.331 L x 2.835 W (237.00mm x 72.00mm) 9.331 L x 2.835 W (237.00mm x 72.00mm) 9.331 L x 2.835 W (237.00mm x 72.00mm)
Height-Seated(Max) 1.969 (50.00mm) 1.969 (50.00mm) 1.969 (50.00mm)