Bourns Inc. CMP0805-FX-10R0ELF
CMP0805-FX-10R0ELF
Part No.:
CMP0805-FX-10R0ELF
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdCMP0805-FX-10R0ELF.pdf
Description:
RESHIGHPOWER 0805 10R 1% 1/2W TC
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Series:
CMP
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Features:
Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±100ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.024 (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order CMP0805-FX-10R0ELF on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the CMP0805-FX-10R0ELF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CMP0805-FX-10R0ELF?
Image CMP0603-FX-3300ELF CMP0805-FX-10R0ELF CMP0805-FX-1002ELF CMP0805-FX-1004ELF CMP1206-FX-10R0ELF
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Series CMP CMP CMP CMP CMP
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms
Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1% ±1%
Power(Watts) 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W 0.5W, 1/2W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C ±100ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings - - - - -
Size/Dimension 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm) 0.024 (0.60mm)