Panasonic Electronic Components ERJ-PB6D1001V
ERJ-PB6D1001V
Part No.:
ERJ-PB6D1001V
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdERJ-PB6D1001V.pdf
Description:
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/4W 0805
  • Related Categories
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ERJ-PB6
ProductStatus:
Active
Resistance:
1 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
AEC-Q200
Size/Dimension:
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max):
0.028 (0.70mm)
NumberofTerminations:
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet:
1. How to order ERJ-PB6D1001V on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the ERJ-PB6D1001V price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ERJ-PB6D1001V?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ERJ-PB6D1001V.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ERJ-PB6D5101V ERJ-PB6D1003V ERJ-PB6D2491V ERJ-PB6D3300V ERJ-PB6D1001V
Part Number ERJ-PB6D5101V ERJ-PB6D1003V ERJ-PB6D2491V ERJ-PB6D3300V ERJ-PB6D1001V
Series ERJ-PB6 ERJ-PB6 ERJ-PB6 ERJ-PB6 ERJ-PB6
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms 1 kOhms
Tolerance ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
Power(Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C
OperatingTemperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Size/Dimension 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated(Max) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm) 0.028 (0.70mm)