Harwin Inc. M52-040023W1045
M52-040023W1045
Part No.:
M52-040023W1045
Manufacturer:
Harwin Inc.
Category:
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdM52-040023W1045.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM
Packaging:
Bulk
Series:
Archer M52
ProductStatus:
Active
ConnectorType:
Header
ContactType:
Male Pin
Pitch-Mating:
0.050 (1.27mm)
NumberofPositions:
20
NumberofRows:
2
RowSpacing-Mating:
0.100 (2.54mm)
NumberofPositionsLoaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
MountingType:
Through Hole
Termination:
Solder
FasteningType:
Push-Pull
ContactLength-Mating:
0.157 (4.00mm)
ContactLength-Post:
0.091 (2.30mm)
OverallContactLength:
0.346 (8.80mm)
InsulationHeight:
0.098 (2.50mm)
ContactShape:
Square
ContactFinish-Mating:
Gold
ContactFinishThickness-Mating:
Flash
ContactFinish-Post:
ContactMaterial:
Brass
Category:
Datasheet:
1. How to order M52-040023W1045 on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the M52-040023W1045 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of M52-040023W1045?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image M52-040023V0545 M52-040023V2045 M52-040023W1045 M52-040023W2545 M52-040000S1045
Part Number M52-040023V0545 M52-040023V2045 M52-040023W1045 M52-040023W2545 M52-040000S1045
Manufacturer Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc. Harwin Inc.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series Archer M52 Archer M52 Archer M52 Archer M52 Archer M52
ProductStatus Active Active Active Active Active
ConnectorType Header Header Header Header Header
ContactType Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin Male Pin
Pitch-Mating 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm) 0.050 (1.27mm)
NumberofPositions 20 20 20 20 20
NumberofRows 2 2 2 2 2
RowSpacing-Mating 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm) 0.100 (2.54mm)
NumberofPositionsLoaded All All All All All
Style Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board Board to Board
Shrouding Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded Unshrouded
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Termination Solder Solder Solder Solder Solder
FasteningType Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull Push-Pull
ContactLength-Mating 0.157 (4.00mm) 0.157 (4.00mm) 0.157 (4.00mm) 0.157 (4.00mm) 0.157 (4.00mm)
ContactLength-Post 0.091 (2.30mm) 0.091 (2.30mm) 0.091 (2.30mm) 0.091 (2.30mm) 0.091 (2.30mm)
OverallContactLength 0.346 (8.80mm) 0.346 (8.80mm) 0.346 (8.80mm) 0.346 (8.80mm) 0.346 (8.80mm)
InsulationHeight 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm) 0.098 (2.50mm)