P16SNP103MAB15.pdf
P16SNP103MAB15.pdf
| Image |  |
| Part Number | P16SNP101MAB15 | P16SNP103MAB15 | P16SNP473MAB15 | P16SNP223MAB15 | P16SNM103MAB15 |
| Packaging | Box | Box | Box | Box | Box |
| Series | P16S | P16S | P16S | P16S | P16S |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance(Ohms) | 10k | 10k | 10k | 10k | 10k |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Power(Watts) | 1W | 1W | 1W | 1W | 1W |
| BuiltinSwitch | None | None | None | None | None |
| NumberofTurns | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Features | Sealed | Sealed | Sealed | Sealed | Sealed |
| Taper | Linear | Linear | Linear | Linear | Linear |
| NumberofGangs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| AdjustmentType | User Defined | User Defined | User Defined | User Defined | User Defined |
| TemperatureCoefficient | ±150ppm/°C | ±150ppm/°C | ±150ppm/°C | ±150ppm/°C | ±150ppm/°C |
| Rotation | 300° | 300° | 300° | 300° | 300° |
| ResistiveMaterial | Cermet | Cermet | Cermet | Cermet | Cermet |
| TerminationStyle | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug | Solder Lug |
| ActuatorType | Knob | Knob | Knob | Knob | Knob |
| ActuatorLength | 0.346 (8.80mm) | 0.346 (8.80mm) | 0.346 (8.80mm) | 0.346 (8.80mm) | 0.346 (8.80mm) |
| ActuatorDiameter | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) | 0.630 (16.00mm) |