PTS641TK31SMTR2LFS.pdf
PTS641TK31SMTR2LFS.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | C&K | C&K | C&K | C&K | C&K |
| Series | PTS641 | PTS641 | PTS641 | PTS641 | PTS641 |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| Circuit | SPST-NO | SPST-NO | SPST-NO | SPST-NO | SPST-NO |
| SwitchFunction | Off-Mom | Off-Mom | Off-Mom | Off-Mom | Off-Mom |
| ContactRating@Voltage | 0.05A @ 12VDC | 0.05A @ 12VDC | 0.05A @ 12VDC | 0.05A @ 12VDC | 0.05A @ 12VDC |
| ActuatorType | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| MountingType | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| ActuatorHeightoffPCBVertical | 3.10mm | 3.10mm | 3.10mm | 3.10mm | 3.10mm |
| ActuatorLengthRightAngle | - | - | - | - | - |
| ActuatorOrientation | Top Actuated | Top Actuated | Top Actuated | Top Actuated | Top Actuated |
| TerminationStyle | Gull Wing | Gull Wing | Gull Wing | Gull Wing | Gull Wing |
| Outline | 6.30mm x 6.30mm | 6.30mm x 6.30mm | 6.30mm x 6.30mm | 6.30mm x 6.30mm | 6.30mm x 6.30mm |