RACM60-48SK/OF/PCB.pdf
RACM60-48SK/OF/PCB.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Recom Power | Recom Power | Recom Power | Recom Power | Recom Power |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Series | POWERLINE RACM60-K/OF (60W) | POWERLINE RACM60-K/OF (60W) | POWERLINE RACM60-K/OF (60W) | POWERLINE RACM60-K/OF (60W) | POWERLINE RACM60-K/OF (60W) |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Open Frame | Open Frame | Open Frame | Open Frame | Open Frame |
| NumberofOutputs | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage-Input | 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC |
| Voltage-Output1 | 48V | 48V | 48V | 48V | 48V |
| Voltage-Output2 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output3 | - | - | - | - | - |
| Voltage-Output4 | - | - | - | - | - |
| Current-Output(Max) | 1.25A | 1.25A | 1.25A | 1.25A | 1.25A |
| Power(Watts) | 60 W | 60 W | 60 W | 60 W | 60 W |
| Efficiency | 90% | 90% | 90% | 90% | 90% |
| MountingType | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Size/Dimension | 3.09 L x 2.09 W x 1.39 H (78.4mm x 53.0mm x 35.4mm) | 3.09 L x 2.09 W x 1.39 H (78.4mm x 53.0mm x 35.4mm) | 3.09 L x 2.09 W x 1.39 H (78.4mm x 53.0mm x 35.4mm) | 3.09 L x 2.09 W x 1.39 H (78.4mm x 53.0mm x 35.4mm) | 3.09 L x 2.09 W x 1.39 H (78.4mm x 53.0mm x 35.4mm) |