MEAN WELL USA Inc. RSD-200B-12
RSD-200B-12
Part No.:
RSD-200B-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdRSD-200B-12.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 200W
Packaging:
Box
Series:
RSD-200 (200W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
Voltage-Input(Min):
16.8V
Voltage-Input(Max):
31.2V
NumberofOutputs:
1
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
16.7A
Power(Watts):
200W
Voltage-Isolation:
4 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
89%
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
7.52 L x 3.39 W x 1.57 H (191.0mm x 86.0mm x 40.0mm)
ApprovalAgency:
CE
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
1. How to order RSD-200B-12 on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the RSD-200B-12 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RSD-200B-12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RSD-200B-12.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RSD-200C-48 RSD-200D-12 RSD-200B-12 RSD-200B-48 RSD-200C-12
Part Number RSD-200C-48 RSD-200D-12 RSD-200B-12 RSD-200B-48 RSD-200C-12
Packaging Box Box Box Box Box
Series RSD-200 (200W) RSD-200 (200W) RSD-200 (200W) RSD-200 (200W) RSD-200 (200W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
Voltage-Input(Min) 16.8V 16.8V 16.8V 16.8V 16.8V
Voltage-Input(Max) 31.2V 31.2V 31.2V 31.2V 31.2V
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 16.7A 16.7A 16.7A 16.7A 16.7A
Power(Watts) 200W 200W 200W 200W 200W
Voltage-Isolation 4 kV 4 kV 4 kV 4 kV 4 kV
Efficiency 89% 89% 89% 89% 89%
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
Size/Dimension 7.52 L x 3.39 W x 1.57 H (191.0mm x 86.0mm x 40.0mm) 7.52 L x 3.39 W x 1.57 H (191.0mm x 86.0mm x 40.0mm) 7.52 L x 3.39 W x 1.57 H (191.0mm x 86.0mm x 40.0mm) 7.52 L x 3.39 W x 1.57 H (191.0mm x 86.0mm x 40.0mm) 7.52 L x 3.39 W x 1.57 H (191.0mm x 86.0mm x 40.0mm)