Cornell Dubilier Electronics (CDE) TAC105K020P01
TAC105K020P01
Part No.:
TAC105K020P01
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTAC105K020P01.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 20V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TAC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.095 Dia x 0.260 L (2.41mm x 6.60mm)
Height-Seated(Max):
LeadSpacing:
ManufacturerSizeCode:
1
Ratings:
Features:
General Purpose
Category:
Tantalum Capacitors
Datasheet:
1. How to order TAC105K020P01 on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the TAC105K020P01 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TAC105K020P01?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TAC105K020P01.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TAC105K020P01 TAC105K020P01-F TAC105K035P02 TAC105K035P02-F TAC105K050P02-F
Part Number TAC105K020P01 TAC105K020P01-F TAC105K035P02 TAC105K035P02-F TAC105K050P02-F
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Series TAC TAC TAC TAC TAC
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Capacitance 1 µF 1 µF 1 µF 1 µF 1 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 20 V 20 V 20 V 20 V 20 V
Type Molded Molded Molded Molded Molded
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp - - - - -
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.095 Dia x 0.260 L (2.41mm x 6.60mm) 0.095 Dia x 0.260 L (2.41mm x 6.60mm) 0.095 Dia x 0.260 L (2.41mm x 6.60mm) 0.095 Dia x 0.260 L (2.41mm x 6.60mm) 0.095 Dia x 0.260 L (2.41mm x 6.60mm)