Cornell Dubilier Electronics (CDE) TAC106K010P02
TAC106K010P02
Part No.:
TAC106K010P02
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTAC106K010P02.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 10% 10V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TAC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.110 Dia x 0.290 L (2.79mm x 7.37mm)