Cornell Dubilier Electronics (CDE) TAC566K006P06-F
TAC566K006P06-F
Part No.:
TAC566K006P06-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTAC566K006P06-F.pdf
Description:
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
TAC
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
6 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.180 Dia x 0.420 L (4.57mm x 10.67mm)