Autonics TPS20-G2VF8-00
TPS20-G2VF8-00
Part No.:
TPS20-G2VF8-00
Manufacturer:
Autonics
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
Cylinder, Threaded
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdTPS20-G2VF8-00.pdf
Description:
PRESSURE TRANSMITTER 10KGF G3/8
  • Related Categories
Package/Case:
Cylinder, Threaded
Packaging:
Box
Series:
TPS20
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Gauge
OperatingPressure:
-14.69 ~ 142.23PSI (-101.3 ~ 980.67kPa)
OutputType:
Analog Current
Output:
4 ~ 20 mA
Accuracy:
±0.3%
Voltage-Supply:
15V ~ 35V
PortSize:
Male - G3/8 (9.525mm) PF
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
DIN
MaximumPressure:
426.7PSI (2942kPa)
OperatingTemperature:
-10°C ~ 70°C
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Datasheet:
1. How to order TPS20-G2VF8-00 on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the TPS20-G2VF8-00 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TPS20-G2VF8-00?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image TPS20-G2CF8-00 TPS20-G15P2-00 TPS20-G25F8-00 TPS20-G2VF8-00 TPS20-G1VF8-00
Part Number TPS20-G2CF8-00 TPS20-G15P2-00 TPS20-G25F8-00 TPS20-G2VF8-00 TPS20-G1VF8-00
Manufacturer Autonics Autonics Autonics Autonics Autonics
Packaging Box Box Box Box Box
Series TPS20 TPS20 TPS20 TPS20 TPS20
ProductStatus Active Active Active Active Active
PressureType Gauge Gauge Gauge Gauge Gauge
OutputType Analog Current Analog Current Analog Current Analog Current Analog Current
Output 4 ~ 20 mA 4 ~ 20 mA 4 ~ 20 mA 4 ~ 20 mA 4 ~ 20 mA
Accuracy ±0.3% ±0.3% ±0.3% ±0.3% ±0.3%
Voltage-Supply 15V ~ 35V 15V ~ 35V 15V ~ 35V 15V ~ 35V 15V ~ 35V
PortSize Male - G3/8 (9.525mm) PF Male - G3/8 (9.525mm) PF Male - G3/8 (9.525mm) PF Male - G3/8 (9.525mm) PF Male - G3/8 (9.525mm) PF
PortStyle Threaded Threaded Threaded Threaded Threaded
Features - - - - -
TerminationStyle DIN DIN DIN DIN DIN
OperatingTemperature -10°C ~ 70°C -10°C ~ 70°C -10°C ~ 70°C -10°C ~ 70°C -10°C ~ 70°C