Abracon LLC AIMC-0201-18NJ-T
AIMC-0201-18NJ-T
Part No.:
AIMC-0201-18NJ-T
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdAIMC-0201-18NJ-T.pdf
Description:
FIXED IND 18NH 100MA 1.3 OHM SMD
  • Related Categories
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
AIMC-0201
ProductStatus:
Active
Type:
Multilayer
Material-Core:
Ceramic
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±5%
CurrentRating(Amps):
100 mA
Current-Saturation(Isat):
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
1.3Ohm Max
Q@Freq:
5 @ 100MHz
Frequency-SelfResonant:
4GHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
100 MHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
1. How to order AIMC-0201-18NJ-T on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the AIMC-0201-18NJ-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AIMC-0201-18NJ-T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AIMC-0201-12NJ-T AIMC-0201-18NJ-T AIMC-0201-15NJ-T AIMC-0201-3N3S-T AIMC-0201-3N9S-T
Part Number AIMC-0201-12NJ-T AIMC-0201-18NJ-T AIMC-0201-15NJ-T AIMC-0201-3N3S-T AIMC-0201-3N9S-T
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
Series AIMC-0201 AIMC-0201 AIMC-0201 AIMC-0201 AIMC-0201
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer Multilayer
Material-Core Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic Ceramic
Inductance 18 nH 18 nH 18 nH 18 nH 18 nH
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
CurrentRating(Amps) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 1.3Ohm Max 1.3Ohm Max 1.3Ohm Max 1.3Ohm Max 1.3Ohm Max
Q@Freq 5 @ 100MHz 5 @ 100MHz 5 @ 100MHz 5 @ 100MHz 5 @ 100MHz
Frequency-SelfResonant 4GHz 4GHz 4GHz 4GHz 4GHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 100 MHz 100 MHz 100 MHz 100 MHz 100 MHz