XP Power VEH40US05
VEH40US05
Part No.:
VEH40US05
Manufacturer:
XP Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Package:
Datasheet:
Honch E-technology Co.,LtdVEH40US05.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 25W
Packaging:
Box
Series:
VEH40 (40W)
ProductStatus:
Obsolete
RegionUtilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
InputType:
Cord (Sold Separately)
Voltage-Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage-Output:
5V
Current-Output(Max):
5A
Power(Watts):
25 W
NoLoadPowerConsumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
OperatingTemperature:
0°C ~ 60°C
OutputConnector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
CordLength:
48 (1.22m)
InputConnector:
IEC 320-C14
Features:
Size/Dimension:
4.21 L x 1.85 W x 1.19 H (107.0mm x 47.0mm x 30.1mm)
ApprovalAgency:
Category:
AC DC Desktop, Wall Adapters
Datasheet:
1. How to order VEH40US05 on Honch E-technology Co.,Ltd?
3. Are the VEH40US05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VEH40US05?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VEH40US05.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as VEH40US05 pin diagram, VEH40US05 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VEH40US05 VEH40US12 VEH40US15 VEH40US18 VEH40US24
Part Number VEH40US05 VEH40US12 VEH40US15 VEH40US18 VEH40US24
Manufacturer XP Power XP Power XP Power XP Power XP Power
Packaging Box Box Box Box Box
Series VEH40 (40W) VEH40 (40W) VEH40 (40W) VEH40 (40W) VEH40 (40W)
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
RegionUtilized International International International International International
Form Desktop (Class I) Desktop (Class I) Desktop (Class I) Desktop (Class I) Desktop (Class I)
Voltage-Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
Voltage-Output 5V 5V 5V 5V 5V
Current-Output(Max) 5A 5A 5A 5A 5A
Power(Watts) 25 W 25 W 25 W 25 W 25 W
NoLoadPowerConsumption 300mW (Max) 300mW (Max) 300mW (Max) 300mW (Max) 300mW (Max)
Polarization Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency Level V Level V Level V Level V Level V
OperatingTemperature 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C 0°C ~ 60°C
OutputConnector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
CordLength 48 (1.22m) 48 (1.22m) 48 (1.22m) 48 (1.22m) 48 (1.22m)
InputConnector IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14 IEC 320-C14
Features - - - - -
Size/Dimension 4.21 L x 1.85 W x 1.19 H (107.0mm x 47.0mm x 30.1mm) 4.21 L x 1.85 W x 1.19 H (107.0mm x 47.0mm x 30.1mm) 4.21 L x 1.85 W x 1.19 H (107.0mm x 47.0mm x 30.1mm) 4.21 L x 1.85 W x 1.19 H (107.0mm x 47.0mm x 30.1mm) 4.21 L x 1.85 W x 1.19 H (107.0mm x 47.0mm x 30.1mm)